Skip to main content

Zanim złożysz wniosek do InnoStart Hub Polska. Najczęstsze pytania.

W wywiadzie Justyna Markiewicz, specjalista ds. naboru projektu InnoStart Hub Polska, opowiada o konkretnym wsparciu oraz narzędziach, które pozwolą pomysłodawcom z całej Polski w rozwijaniu ich innowacyjnych pomysłów.

Jeśli chcesz zmienić swój pomysł w konkretne rozwiązanie biznesowe  – to właśnie dla Ciebie jest ten krótki materiał video.

Projekt InnoStart Hub Polska jest dla osób, które mają innowacyjny pomysł w głowie, na kartce papieru albo na ekranie monitora. Mają koncepcję na produkt, usługę bądź proces, który w przyszłości może stać się konkretnym rozwiązaniem biznesowym. Na jakie wsparcie mogą liczyć uczestnicy projektu? 

JM: Przede wszystkim na wsparcie doświadczonych mentorów, którzy pomogą „świeżym” pomysłom, na wczesnym etapie innowacji, dojrzeć i przejść przez 3 fazy mentoringu, po to aby najlepsze z nich dotarły do finału –  tj. prezentacji swojego dopracowanego pomysłu przed inwestorami podczas DemoDay. To niepowtarzalna okazja dla tych, którzy marzą o przekuciu swojej wizji w konkretne rozwiązanie biznesowe, i dla tych, którzy chcą stworzyć prototyp swojego produktu/procesu bądź usługi.

Jak rozumiane jest kryterium innowacyjności?

JM: W projekcie dopuszczamy 3 poziomy innowacyjności. Najniższy – znaczące ulepszenie już istniejących: produktu, usługi lub procesów produkcyjnych. Wszystko co powyżej jest in plus.

Czy osoba, która prowadzi firmę, może złożyć projekt?

JM: Tak, jeżeli pomysł biznesowy nie był i nie jest przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej. Chodzi głównie o to, by nie wykorzystywać go w dotychczasowej działalności.  

Czy projekt ma wskazane preferowane branże?

JM: Do projektu można zgłaszać pomysły z każdej branży. Ograniczenia występują jedynie jeśli chodzi o działalności wykluczone jak np: wyroby tytoniowe, składowanie odpadów czy paliwa kopalniane.

Zwykle złożenie wniosku do projektu unijnego, wiąże się z dokumentacją i ogromem formalności, co może zniechęcać. Bariery biurokratyczne mogą być utrudnieniem zwłaszcza dla osób młodych, kreatywnych, tych które nie mają w tym doświadczenia…

JM: O tym też pomyśleliśmy. Specjaliści ds. naboru udzielą wszelkich informacji, które mogą być pomocne w czasie pisania wniosku, wystarczy się tylko z nami skontaktować. Chętnie rozwiejemy wątpliwości i zrobimy wszystko, aby pomysły, które startują w projekcie były jak najlepiej opisane.

Do końca naboru zostało kilka dni, bo zgłoszenia można wysyłać do 3 marca. Czy możemy zdradzić, ile wniosków już wpłynęło?

JM: Nie zdradzę konkretnej liczby, ale wciąż czekamy na innowacyjne pomysły, które będziemy mogli rozwijać. Dlatego szczerze zachęcam do aplikowania na www.innostarthub.org. Warto zgłosić swój udział już w pierwszym naborze, jeśli bowiem okaże się, że wniosek wymaga poprawy, będzie czas to zrobić, po to aby móc ponownie aplikować w kolejnym naborze.